У селі Залуква Галицької громади на Івано-Франківщині археологи виявили фрагменти давнього посуду, що належать до Трипільської культури. Розкопки двошарового поселення там тривають вже чотири роки, охоплюючи період раннього Трипілля та бронзової доби, пише Поштівка.
Як повідомив кандидат історичних наук Тарас Ткачук, під час літніх робіт 2024 року вчені натрапили на залишки глиняної хати та комплекс ям. В одній з ям знайдено близько трьох сотень одиниць посуду, що використовувався в етапах Трипілля А та початку Трипілля В II.
"Там є мальований і кухонний посуд. Мальованого значно більше. І що цікаво, є посуд не Трипільської культури, а культур, які їй синхронні. Є посуд Маліцької культури, яка була на території Малої Польщі й сучасної Волині. Панівним у розписі посуду є чорний колір. Використовували також білий та червоний. Зображення, на жаль, фрагментоване і важко його розгледіти, але часто це — різноманітні смуги, овали та орнаменти", — каже Тарас Ткачук.
Поселення розташоване на лівому березі річки Луква, правої притоки Дністра, у місці старого саду, неподалік дороги Залуква — Крилос. Хоча реальні розміри поселення ще не встановлено, Тарас Ткачук підкреслив його унікальність — раніше археологи не припускали існування періоду раннього Трипілля в цьому регіоні.
"Період раннього Трипілля ділиться на етапи: А — приблизно 4500 років до нашої ери, етап В — близько 4000 років до нашої ери, хоча точних дат ще немає", — додав археолог.
Наразі роботи з розкопок в Галицькій громаді призупинені.
"Геофізики зі Львова виявили ще кілька хат, і якщо все пройде добре, ми плануємо продовжити дослідження навесні", — зауважив Тарас Ткачук.
Варто зауважити, що вперше поселення раннього Трипілля на Прикарпатті було встановлено більше п’яти років тому в селі Козина Івано-Франківського району.